Bezpieczeństwo cybernetyczne identyfikatorów zbliżeniowych

Bezpieczenstwo-cybernetyczne-identyfikatorow-zblizeniowych

Bezpieczeństwo cybernetyczne identyfikatorów zbliżeniowych

Bezpieczne identyfikatory zbliżeniowe stanowią kluczowy aspekt zabezpieczenia systemu kontroli dostępu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Dotychczasowe rozwiązania niekoniecznie spełniają kryterium bezpieczeństwa

Szyfrowanie danych na karcie jest niezbędnym elementem w przypadku identyfikatorów zbliżeniowych. Jednakże, nie wszystkie identyfikatory tego typu zapewniają odpowiedni poziom zabezpieczenia. Na przykład, identyfikatory standardu EM 125 kHz, chociaż są popularne, nie posiadają zabezpieczeń cybernetycznych i są podatne na kopiowanie. Inaczej jest w przypadku identyfikatorów standardu 13,56 MHz MIFARE® – w tej grupie, istnieje wiele odmian identyfikatorów, z różnymi technologiami przechowywania danych na karcie.

Numer CSN nie jest wystarczającym zabezpieczeniem

Systemy kontroli dostępu wykorzystujące identyfikatory MIFARE® mogą odczytywać dwa rodzaje numerów: CSN (nieszyfrowany) oraz SSN (szyfrowany). Numer CSN nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ może być skopiowany. Natomiast numer SSN jest zabezpieczony przez indywidualnie ustawione hasła i zapobiega kopiowaniu.

Jednakże, nie wszystkie czytniki obsługują szyfrowane sektory karty zbliżeniowej, co oznacza, że nie są w stanie wykorzystać numeru SSN w identyfikatorach MIFARE®. Czytniki marki Roger są wyjątkiem, ponieważ oferują możliwość odczytu szyfrowanego numeru SSN.

Wyjątkowe czytniki marki Roger i bezpieczeństwo cybernetyczne identyfikatorów zbliżeniowych

Warto pamiętać, że dotychczas nie znaleziono metod złamania zabezpieczeń kart MIFARE® DESFire® oraz MIFARE Plus® pracujących w trybie SL3.

Dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa w systemie kontroli dostępu, zaleca się stosowanie kart MFC-4 (MIFARE® DESFire®) lub MFC-7 (MIFARE Plus®), które oferują zaawansowane zabezpieczenia i są mniej podatne na ataki cybernetyczne.

Bezpieczeństwo cybernetyczne identyfikatorów zbliżeniowych – zdecydowanie warto o tym pamiętać.